STAFF LIST

SENIOR LEADERSHIP TEAM

 

Mrs Jill Lothian                          Head Teacher

Mrs Alison Wilson                     Depute Head Teacher

Ms Sophie Shorthouse              Depute Head Teacher

Mrs Fiona Bryson                     Cluster Business Manager

 

 ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

TEACHING STAFF

ENGLISH

Mrs Lorna Changleng             PT Language & RE
Mr Brendan McAndrew
Mrs Beth Cameron-Lyle
Mr Nathaniel Holden

ENGLISH / MEDIA

Mrs Alice Caldock

 

 

MODERN STUDIES

Ms Fiona James                     PT Social Subjects
Mr Terry McColm

HISTORY
Ms Colette Curran Antosik

GEOGRAPHY

Mr Gordon Dalziel

Miss Nina Marshall

 

MODERN LANGUAGES

Mrs Jacquie Forrest                PT Modern Languages
Ms Johanna MacLennan
Ms Debbie MacKenzie

MATHEMATICS
Mrs Ailsa Atkinson                  PT Maths, Computing & Numeracy
Mr Duncan Bury
Mrs Fiona Weatherston
Mr Chris Stirling

COMPUTING

Dr Guy Warner

 

BIOLOGY

Mrs Clare Everett                      PT Science
Miss Frances Carragher
Dr Brian Barrie
Miss Joanne Brown

CHEMISTRY

Mr Matthew Egginton

Mrs Nicola Robertson

 

 

PASTORAL

Mr Allan Connell                     PT Pastoral

Miss Emma Roden                 PT Pastoral

Mr Tom Angus                        PT Pastoral

Mrs Gemma Ramsey             PT Pastoral

 

SUPPORT FOR LEARNING

Mrs Elaine Dyer                      PT Support for Learning
Ms Agnieszka Sztando-Sroda
Ms Kathleen Robb
Mr David Simmons

ART

Ms Jennifer Bonnar                PT Expressive Arts
Mrs Mary Bertram
Miss Claire Nisbet

MUSIC

Mr John Borthwick

Miss Caitlin Riley

 

PHYSICAL EDUCATION

Mr Kevin Brown                      PT PE, Sport & HE
Mrs Carol Lesenger
Mr Max Gordon
Miss Kara Miller
Mr James Mathews
Ms Lorna Esson                      Active Schools Co-ordinator

HOME ECONOMICS

Miss Evelyn Armstrong

Mrs Tracy Lawson

Miss Angela Dobie

 

CDT

Mr Alastair Martin                   PT Craft, Business & Enterprise
Mrs Claire Poole

BUSINESS STUDIES

Mrs Lisa Fisher

 

 ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

NON-TEACHING STAFF

 

OFFICE

Miss Suzanne Cowe

Mrs Ashley Wilson

Mrs Michelle Douglas

Mrs Christine Malcolm            Reprographics

 

 

CLD / YOUTH WORKERS

Mr Mark Smith

 

NURTURE

Miss Fiona Brown
Mrs Becky Bass

 

ADDITIONAL NEEDS ASSISTANTS

Ms Belinda Bradbury

Miss Laura Dunn

Mrs Moira Heatlie

Mrs Hayley Law
Ms Julie Mason

Mrs Fiona Mulroy

Mrs Carole Renton

Mrs Suzanne Utterson

Mrs Maria Waldie

Mrs Allison Whitson

 

TECHNICIANS

Mr Bill Pratt                             CDT Technician
Mrs Caroline Butler                 Science Technician

JANITORS
Mr Richard Robertson
Mr John Watmore

CANTEEN SUPERVISOR

Linda Wood

Scroll to Top